Site Overlay

MAAILMA PARIMAD DATLID!

Mina, maailma suurima datlifännina armusin esimesest silmapilgust kui proovisin mõned aastad tagasi esimest korda Rimi lettidel müüdavaid “Juicy Dates” datleid. Nende tekstuur ja magusus võlusid mind koheselt! Olin veendunud, et ega paremaid datleid vist olemas polegi .. aga oi kuidas ma eksisin! Mul polnud aimugi, et maailmas on kokku tegelikult lausa üle 200 erineva datlisordi!?! Mõni aeg tagasi kirjutas mulle üks armas Leedu ettevõte Datules LT, kes on spetsialiseerunud justnimelt datlitele. Nende tootevalik on lai ning kõik datlid, mida mina proovida sain, olid nii maitselt kui ka tekstuurilt täiesti erinevad ning igaüks omamoodi huvitava maitsenüansiga! Ma olen täitsa kindel, et kõik, kes ehk senini datlitest väga lugu pidanud ei ole, leiavad endalegi lemmiku, pärast nende datlite proovimist! Hea uudis on see, et Datules LT tuli äsja välja ka eesti keelse veebilehega, mis teeb datlite ostlemise nüüd veelgi mugavamaks!

Mille poolest datlid erilised on?

Datlipalmi, mille küljes datlid kasvavad, peetakse üheks vanimaks viljakandvaks puuks maakeral. Ligi 5000 aastat tagasi kasvatati ja tarbiti datleid just nende toiteväärtuse tõttu. Datleid peeti viljakuse, rahu ning võidu sümboliteks. Need magusad viljad on suurepäraseks vitamiinide, mineraalide, energia, loodusliku suhkru ning kiudainete allikaks. Lisaks sisaldavad datlid ka ohtralt kaltsiumit, rauda, kaaliumit, magneesiumit ja tsinki. Muidugi ei saa mainimata jätta ka fakti, et datlid on suurepäraseks abimeheks ka kokkamisel! 😉 Kõik, kes tervisliku toitumisega sinapeal on, teavad ilmselt täpselt, millest jutt! Datlitest saab valmistada imelisi magustoite, kastmeid, toorbatoone ja küpsetisi .. you name it! Lase vaid fantaasial lennata! Minu vaieldamatuks lemmikuks on kõiksugu erinevad toorbatoonid ja pallikesed! Lisaks võib datleid ka sügavkülmutada!

Räägime natuke ka brändist ..

Datules LT bränd sai alguse 2016. aastal ning ettevõtte nimi “Datules” tähendab leedu keeles datleid. Datlid pärinevad vaid farmidest, kus tagatakse sajaprotsendiline puhtus ning kvaliteet. Kõik datlid on kõrgkvaliteetsed, 100% looduslikud, ilma kõikvõimalike lisa- ja säilitusaineteta ning lisatud suhkruta. Datlid on keemiliselt töötlemata ning kõik tooted on 100% taimsed, sobides ideaalselt ka veganitele. Datules LT missiooniks on pakkuda kõrgvaliteetseid datleid otse farmidest.

Mina sain proovida kokku 8 erinevat datlisorti ja oii kui maitsvad need kõik olid! Lausa nii maitsvad, et raske on lemmikut välja tuua! Kõik on eri kujuga, eri värvi, erineva tekstuuri, maitse ning magususe astmega. Mulle, kui tulihingelisele foodiele niiii põnev maitseelamus! Ja mis peamine, täielikult patuvaba ning tervislik maiustamine!

Mina sain proovimiseks järgmised datlisordid:

Sukari soft – kuldkollased, kergelt koonusekujulised, meeldiva maitsega datlid. Mitte liiga kuivad, ega liiga magusad.

Oasi – väikesed, ümmargused, pehmed ning rikkaliku karamellise maitsega, meenutades kommi!

Safawi – ilusa tumepruuni värvitooniga, veidi nätsked, meenutades maitselt kohvi.

Kudri – punaka värvitooniga magusad ja nätske tekstuuriga datlid. Nad on keskmise magususe astme ning tugeva järelmaitsega.

Nabta – mahlased ja magusad, pisut krõbeda kesta ning äärmiselt õrna viljalihaga. Karamellise järelmaitsega ning suussulavad!

Segaj – krõmpsuva kestaga pehmed, veidi nätsked ning kuldset värvitooni.

Kalifornia Mejool – suured, mahlase viljalihaga ning pehme kestaga datlid. Medjoolid on nätsked, magusad ning rikkaliku karamellise maitsega.

Ajwa – ümaravormilised karmiinpunast tooni, peaaegu mustad. Suussulava magususega, veidi kuivemad datlid. Mulle meenutasid Ajwa datlid pisut lagritsat, super huvitava maitsega datlid!

Kuna ma fännan tohutul karamelli, siis arvan, et minu lemmikuteks siinkohal osutuvadki just need kõige karamellisema mekiga datlid – Oasi ja Sukari Soft.

Millised lood teil datlitega on? Kas fännate samamoodi nagu mina, või pigem ei maitse? Võib olla on teil hoopis mõni hea retsept välja pakkuda? 😉 Andke mulle aga julgelt kommentaariumis märku!

Eelmainitud Datules LT datleid saab aga soetada SIIT. 😉

Leave a Reply