Site Overlay

KAS TÕESTI MÄÄRAB RAHAKOTIPAKSUS TÄNASES EESTIS ARSTIABI KÄTTESAADAVUSE?!?

Vabandan etteruttavalt, et seekordne postitus ei ole kudiagimoodi küll toiduga seotud, kuid tervisega küll. Olen sel teemal korduvalt kaalunud postituse kirjutamist, kuid olen seda ikka ja jälle edasi lükanud, soovimata negatiivsust oma blogisse külvata. Küll aga sai mul tänasega mõõt nii täis kui täis ning soovin oma mõtted sel teemal kirja panna. Kindlasti ei muuda minu postitus süsteemi paremaks, kuid ma tunnen, et soovin jagada oma kogemusi ning mõtteid siinkohal jagada.

Tänase seisuga tundub, et rahakotipaksus määrab tõepoolest ära kas ja millal (eri)arsti vastuvõtule pääseb. Olenemata probleemist suunatakse meid esmalt perearsti vastuvõtule, mis on iseenesest ka täiesti normaalne, eksju? Kui veab, siis saame perearstilt ka saatekirja. Rõhutan siinkohal, KUI VEAB, sest olen ise pidanud korduvalt perearstilt saatekirja manguma ja saanud tõreleda, et mispärast mul üldse on seda tarvis. Aga kui ikkagi õnnestub saatekiri perearstilt välja meelitada, mis saab edasi? Edasi juhtub nii, et sõltuvalt eriarstist on ooteajad 2-5/6 kuud! Jah, just täpselt nii pikad need ooteajad on. Aga ka siinkohal pole asi enam nii lihtne, et pelgalt saatekirja olemasolust piisaks. Lisaks saatekirjale on paljude eriarstide vastuvõttudele pääsemiseks vajalik veel perearsti poolt väljastatud e-konsultatsiooni saatekiri, mille väljastamine perearstile muidugi maksab, mistõttu ei taha ta seda nii lihtsalt välja kirjutada, mis on ka osaliselt mõistetav. Aga oletame nüüd, et kõik vajalikud saatekirjad on olemas ning jääb üle vaid viimane sammuke – eriarstile aja kirja panemine. See punkt aga pole kaugeltki mitte nii lihtne kui esialgu paistab. Just täna hommikul veetsin ma pea 1,5h telefoni otsas ja helistasin läbi kõik Tallinna haiglad, lisaks veel ka Tartu Ülikooli Kliinikumi, et saada aega neuroloogi vastuvõtule. Tallinnast sain ma kord vastuseks, et praegu ei ole võimalik aega kirja panna sest arsti vastuvõtu graafikud saabuvad alles MAI kuus. Teiselt poolt sain ma vastuseks aga et võin broneeride digiregistratuuris aja, kuid pean arvestama, et see toiub vaid kindlal päeval ning kindlal kellajal ja vastuvõtuaegu on ka siis vaid mõni üksik ning seegi aprilli kuuks. Tasuline vastuvõtu aeg õnnestus mul saada aga 28.jaanuriks.

Siinkohal tekib mul aga küsimus, et MIS MOODI me oleme jõudnud tervishoiusüsteemiga sinnamaale, et reaalselt haigekassapõhine arstiabi kättesaadavus on peaaegu olematu, seevastu aga tasulises korras saab pea kohe löögile ning ka kvaliteetne abi on enamasti garanteeritud.

Ma olen käinud oma noore elu jooksul umbes 5-6 korda tasulise eriarsti vastuvõtul ning saanud igakord ka abi. Jah, see on ju suurepärane, et meil on tohutul hulgal tasulisi võimalusi kuhu viimases hädas tormata, aga mis saab siis kui rahakott ei ole puuga seljas? Keskmiselt jääb ühe eriarsti visiiditasu tasulises korras 45-50 euro kanti, kuid mitmelpool on see summa kerkinud aga juba ka 60-75 euro vahemikku, lisaks tuleb tasuda veel kõik uuringute ja protseduuride eest ja seda kõike oma rahakotist.

Tekib lihtsalt küsimus, kas nii palju hoolitakse inimeste tervisest?!

Kommentaarid ja tagasiside on igati oodatud, kuid palun jätame negatiivsed ja halvustavad kommentaarid kirjutamata. Postitus on niigi küllaltki negatiivse alatooniga ja soovin, et ühtegi kurjustavat kirja siia alla ei potsataks! Tegemist on lihtsalt minu oma kogemustel põhineva aruteluga ning pahameele väljendamisega ning sooviga, see tõsine teema omaltpoolt veidi lahti kirjutada.


Leave a Reply