Site Overlay

MIKS EELISTADA MAHETOITU + LOODUSVÄGI 10. SÜNNIPÄEV JA ÜHISKOKKAMINE

Aina enam võib märgata poelettidel “mahe” või “öko” märgistusega tooteid, kuid mis eristab mahetoitu tavatoidust ja miks võimaluse korral mahetoitu eelistada? Millised toiduained on kõige suurema pestitsiidide sisaldusega? Miks mahetoit on kallim kui tavatoit? Millised on mahetoidu plussid ja miinused?

Alustame siis jutuga pihta. Tervisliku toidu fanaatik nagu ma olen, ei pidanud aga minagi veel paar aastat tagasi väga oluliseks seda, kas minu toit on mahetoodang või mitte. Mida aeg edasi, seda suurema tõsidusega olen hakanud aga suhtuma sellesse, mida minu tarbitav toit PÄRISELT sisaldab. Selle all pean ma silmas just kogu seda keemialaborit, millega on näiteks värsked puu- ja köögiviljad üle pritsitud ning mille kõigega on töödeldud liha- ja kalatooteid, mis keemiat loomadele, kaladele sisse söödetakse ning mis hiljem ka läbi toidu meie organismi jõuab ja nii edasi.

Mis eristab mahetoitu tavatoidust? 

Mahetootmises ei kasutata sünteetilisi taimekaitsevahendeid ehk pestitsiide, mistõttu on mahetoodang enamasti keemiavaba. Tavatoodetest seevastu võime saada aga järjepidevalt väikestes kogustes pestitsiidide jääke, mis küll esialgu hirmutav ei tundu, kuid kui mõelda, et pea igas tarbitavas toiduaines on väikene kogus jääke, siis ükshetk saab kokku ju päris korralik kogus, või mis?

2016. aastal võeti proovid Eestis müüdavast toidust kokku 337 proovi, millest 202, ehk 60% proovidest olid jäägivabad, ning 135 proovi ehk 40% sisaldasid vähemalt ühe taimekaitsevahendi jääki. Kõikidest proovidest kokku leiti 94 taimekaitsevahendi jääki.

Üha rohkem leitakse ühest toiduainest mitme eri toimeaine jääke. Tõsiasi on seegi, et kuigi jäägid on lubatud piires, võivad väikesed jääkained koostoimes tervist mõjutada.

Inimeste intensiivset kokkupuudet pestitsiididega seostatakse näiteks hormonaalhäirete, rasvumise, väärarengute ja vähkhaiguste tekkega ning vähenenud viljakusega. Vähemalt saja pestitsiidi kohta on teada, et nad kahjustavad täiskasvanu närvisüsteemi (A. Luik, 2018).

Millised on suurima pestitsiidide sisaldusega toiduained? 

Mitmete uuringute põhjal on selgunud, et suurima taimekaitsevahendi jääkide sisaldusega on järgmised puu- ja köögiviljad:

Õunad
Virsikud
Nektariinid
Maasikad
Viinamarjad
Seller
Spinat
Magusad paprikad
Kurk
Kirsstomatid
Herned
Kartulid

Hea uudis on aga see, et osalt saame pestititsiidide tarbimist vähendada koorides nt õunad, kartulid ning kõike värsket enne sööma hakkamist korralikult sooja veega pesta!

Miks on mahetoit tavatoidust kallim? 

Mahetootjad on suures osas väiketootjad, kes panustavad palju aega põllumajandusse, tehes palju tööd käsitsi, mis on aeganõudev. Samuti on mahetoorainel keerulisem mitmesuguste keskkonnategurite ning kahjurite koosmõjus “ellu jääda”, kuna mahetootjad ei kasuta keemilisi taimekaitsevahendeid.

Millised on mahetoidu plussid ja miinused? 

Mahetoidu eeliseks on kahtlemata selle puhtus ning teadmine, et sellega ei söö me lisaks kõigele pealekauba ka pestitsiide ja muid keemilisi ühendeid. Mahetoit on ka puhtama ning naturaalsema maitsega.

Selle pahupooleks on muidugi hind, mis on keskmisest tunduvalt krõbedam ning mistõttu eelistame tihti mitte-mahedat. Samuti ei pruugi me alati saada 100% garantiid, et tegemist on mahetoodanguga. Siinkohal saame me muidugi kindlustunde kinniste pakendite korral, millel on vastavad ökomärgised, kuid lahtiselt müüdavad puu- ja köögiviljad võivad olla segunenud tavatoiduga ning sel juhul saame tavatoidule lihtsalt hea mitu eurot peale maksta 😀

Loodusvägi 10.sünnipäeva tähistamine aka mahejutud ja ühiskokkamine 

Mõni aeg tagasi oli mul au saada osa Loodusvägi 10. sünnipäeva tähistamisest. See vahva üritus toimus Anni Arro stuudiköögis, kus olid koos tervisliku toidu fännidest kokkamishoolikud 😀 Tegemist oli tõeliselt vahva üritusega, mille käigus saime teada nii mõndagi mahetoidust ning ühiselt valmisid tervislikud ja imemaitsvad Loodusväe mahetoodangust mitmesugused kehale pai tegevad toidud – alustades krõbedatest seemneleivakestest, lõpetades kikerhernestest valminud šokolaadikoogiga.

Kui ka Sina soovid rohkem teada saada mahetoidust ja maitsvast mahetoodangust, siis mine piilu Loodusväe kohta lähemalt SIIN! 😉

 

 

 

Kuidas on lood teiega? Kas pöörate tähelepanu mahetoidule? Andke aga julgelt kommentaariumis märku, mis te asjast arvate! 😉

Leave a Reply