Site Overlay

PUNANE VEIN KUI TERVISTAV VÄEJOOK

On levinud teadmine, et tervislik eluviis ja alkohol kokku ei sobi. Jah, tõsi ta on, et enamik alkohoolseid jooke ei oma endas enamasti miskit kasulikku ning samuti on inimestel kombeks seda ülemäära tarbida, mis võib kaasa tuua ebasoovitavaid tagajärgi.

 

Kuid mitte iga alkoholi sisaldav jook ei ole kurjast. Siinkohal tahan ma rääkida just punase veini kasulikkusest. Isegi Hiina meditsiinis tarvitatakse punast veini just tema kasulike omaduste tõttu.

Nii et siinkohal nüüd midagi rõõmustavat kõigile veinisõpradele!

MILLEST VEINI VALMISTATAKSE? 

Enamasti on punase veini peategelaseks tumedad viinamarjad. Marjadelt eemaldatakse rootsud ning need purustatakse õrnalt või jäetakse terveks. Seejärel pannakse marjad käärima, mille käigus muutub pärmi abil marjades sisalduv suhkur alkoholiks ja süsihappegaasiks. Punase veini kääritamine toimub 20-30 kraadi juures. Soe temperatuur aitab värvainetel ja tanniinidel (tanniin on vees hästilahustuv parkaine) lahustuda. Kui pärm on marjasuhkrule üks-null teinud, on kääritamisprotsess seega lõppenud ning vein valatakse ümber. Järelejäänud massist pressitakse mahlajäägid välja ning doseeritakse veinisse juhul kui see vajab rohkem struktuuri.  Seejärel toimub punaveinidel malolaktiline käärimine, mille jooksul happed muutuvad pehmemaks (õunhape muutub bakterite juuresolekul piimhappaks). Selle jooksul moodustub vaadi põhja pärmisademe kiht ning vein valatakse jällegi ümber. Selle protsessi läbinud, läheb vein edasi vaati küpsema.

Allikas: (http://toidutare.ee/toidust/joogist/sädelev_vein/veini_valmistamine/DFDD/). 

 

MILLES SEISNEB PUNAVEINI KASULIKKUS?

Kuna punavein on valmistatud punastest viinamarjadest, sisaldab see kasulikke antioksüdante. Mõnede uuringute kohaselt aitab punane vein ka veresoonkonnahaiguste vastu ning vähendab vähi tekkeriski.

Teadlased on tõestanud, et punane vein mõjub seedimist soodustavalt. Samuti  on jõutud järeldusele, et punane vein aitab ka kõhulahtisust tekitavate bakteritega võidelda. Jook on ka rikkalik oma toitainete poolest, sh ka E,- ja C vitamiinide poolest. Turgutades seeläbi ka mõnede organdite, nagu näiteks, põrna, kopsude ja neerude tööd. Vitamiinid aitavad aga tagada lisaks muule ka kauni jume.’

See jook aga ei väsi üllatamast! Punane vein kaitseb veel ka hambaid kaariese ning hambakatu kuhjumise eest! Nimelt on New Yorgi Rochesteri ülikooli meditsiinikeskuse teadlase, mikrobioloog Hyun Koo sõnutsi blokeerivad polüfenoolid (taimsed ühendid, mis toimivad antioksüdantidena) kõigi inimeste suus bakterite poolt valmistatud molekuli. Veini roll tulebki siinkohal mängu tänu punastele viinamarjadele, mis sisaldavad endas rohkelt polüfenoole. 

Allikas:http://www.kaaluabi.ee/news/news/punane-vein-on-hammastele-kasulik

PEA PIIRI! 

Nii nagu iga hea asjaga siin ilmas, on ka veiniga. Kui tarbida liiga palju, võib see kasutoomise asemel hoopis kahju tekitada. Seega tasub silmas pidada, et liiga palju pole hea! Klaasike või kaks aga õhtusöögi kõrvale või mõnusa filmi juurde nautides ära juua on täiesti okei!

Mina suur alkoholi trabija küll pole, kuid vahel tuleb ikka ette, et joon ka klaasikese-kaks mõnd kvaliteetset (vahu)veini või maitseküllast punast.  Mõned head aastad tagasi kui tervislikuma eluviisi suunas sammuma asusin, jäi alkohol minust maha ning sinna on ta enamasti ka jäänud. Tänaseks on minu seisukoht aga selline, et alkohol ei ole kurjast ning seda tarbides ei tähenda see kaugeltki mitte seda, et nüüd ollakse tervisliku eluviisiga hüvasti jäetud. Ei, tuleks lihtsalt tarbida mõõdukalt ning võimaluse korral eelistada tervisesõbralikumaid jooke ja puhtaid jooke.

Samuti on hea nipp piisav vee tarbimine, mida alkoholi juues kindlasti teha tasuks. Kuna alkoholil on kombeks kehast vett välja viia, siis vedelikupuuduse ärahoidmiseks on igaljuhul kasulik ka vesi ligidal hoida! 😉

 

2 thoughts on “PUNANE VEIN KUI TERVISTAV VÄEJOOK

    1. Tänan tähelepanu juhtimast!
      Kuna postituses oli algmaterjalina kasutatud ka üht sellist artiklit, mis oli ilmselt võõrkeelest otse eesti keelde tõlgitud, siis oli sinna tõlgituna kirjutatud sõna “spliin”. Inglise keeles on selle sõna kirjapildiks aga “spleen” ning selle eesti keelne tähendus on põrn. Seetõttu oli postitusse ka viga sisse tulnud, nüüdeks on viga parandatud.

Leave a Reply