Site Overlay

KUIDAS MINA TERVISLIKUMA ELUVIISINI JÕUDSIN aka MINU LUGU

Paljud kellega olen viimastel aastatel tutvunud teavad ja tunnevad mind kindlasti kui tervisliku eluviisi fanatti, kes igal hommikul endale putru meisterdab, hehe! Tõsi ta ka on, sest iga minu hommik algab tervisliku hommikusöögiga. Olen 100% hommikuinimene ning hommikusöök on minu jaoks erilisel kohal. Naudin seda “oma aega” enne päevatoimetuste juurde asumist. Ehk peaksin oma lemmik hommikusöökidest lausa eraldi rubriigi tegema, et ka teie saaksite ideid  kuidas tervislikult, kiirelt ja maitsvalt oma hommikuid alustada? Selle kohta ootan huviga teie tagasisidet, mida saate anda kommenaariumis või e-posti teel!

 

ALGUS 

Aga alustame siis algusest. Aasta oli siis vist 2013? Kui juhtusin nägema üht kaaluteemalist saadet kus treeneri käe all inimesed teatud aja jooksul trenni ja toitumise muutmisega vormi said. Mina, olles tol ajal 16 aastane ja endaga üsna rahulolematu (krõpsud, karastusjoogid ja maiustused olid oma töö teinud) vaatasin ja ükshetk käis juskui mingi “klõps” minu peas ning ma otsustasin – AITAB! Nüüd ja praegu ja kohe alustan ka mina oma teekonda ja tahan saada vormi. Mõeldud tehtud. Sel samal hetkel hakkasin internetiavarustest materjali koguma, proovisin välja arvutada kaloraaži (ise tol hetkel veel teadamata mis asi see “kalor” või “kaloraaž” üldse õieti on).  Leidsin, et kasulik on süüa palju puuvilju, juurvilju, kaerahelbeid, valku (tol hetkel piirdus valk minu jaoks kanafilee ja kodujuustuga!),  loobuda maiustustest, karastusjookidest jmt. Kogutud nõuannete järgi ma siis toimima hakkasin.

Kuna minu kodus on koguaeg tehtud kodust ja tervislikku toitu, kasutades minimaalselt poolfabrikaate jmt, siis oli kodune söömine hea ja mugav. Kooli hakkasin kaasa tegema võileibu ja salateid. Algus oli tore, motivatsioon oli laes ja tulemused saabusid peagi. Olin sale ja rõõmus oma tulemuste üle. Siis aga taipasin, et midagi on valesti. Söödavad kogused olin ma ajapikku minimaliseerinud ning oma toiduvalikust olin välja jätnud mitmed olulised toiduained,  arvates, et need teevad paksuks ja on hirmus ebatervislikud. Kannatasin suure väsimuse ning energiapuuduse käes, mõtted olid pidevalt toidul ja tasapisi tekkis hirm söömise ees, kartes kaalus juurde võtta.

 

MIS SAI EDASI? 

Ma ei jaksanud eriti väljas käia ega midagi teha, vahel kannatas ka õppimine selle all.  Olin kinnisideede küüsis, kõik keerles toidu ümber – kus süüa, millal süüa, mida süüa, kas üldse süüa jne. Siinkohal võib paljudele (sh minu lähedastele) tulla selline asi üllatusena, sest oskasin seda suurepäraselt varjata. Otseselt ma ennast ei näljutanud ning vanematel polnud vähimatki põhjust minu pärast muret tunda. Minu pähe ja mõtetesse ju keegi ei näinud. Jätsin mulje kui igati tervislikust, tervest ja õnnelikust noorest neiust. Tegelikult küll teadsin, et midagi on valesti, kuid üritasin omalkäel hakkama saada.

TOITUMISHÄIRE

Olles teinud internetis uurimistööd sain ma aru, et olin endale tekitanud teatud sorti toitumishäire. Olin algselt üsna šokeeritud, sest kõik kirjeldatud sümptomid olid mul olemas – kinnisidee kaalu ja söögi osas, dieedi pidamine, ülesöömine ning sellele järgnev süütunne jne.  Sain aru, et midagi tuleb muuta.

Otsustasin proovida toitumiskava. Mõeldud tehtud ning tellisin endale mitmeid toitumiskavasid erinevatelt personaaltreeneritelt, liitusin internetipõhiste toitumiskavadega nagu Fitlap.ee ja Erik Orgu toitumiskava. Ükski justkui ei sobinud mulle. Menüü endaga oli kõik hästi, menüüd olid tervislikud ja tasakaalustatud, kõike tuli kaaluda, et püsida vastavas kaloraažis. Mingil hetkel tundsingi, et see justkui ahistas mind. Mõte, et ma ei saagi midagi kaalumata süüa, tekitas uue kinnisidee. Algas järjekordne nõiraring ülesöömishoogudega ja raske oli n-ö õigele rajale tagasi saada.

LÕPLIKU OTSUSE LANGETAMINE

Olles mõnda aega pendeldanud jälle oma ülesöömiste ja toitumiskavade järgmise vahel, alustasin ma taaskord ise enda harimisega. Otsustasin, et nüüd peab midagi lõplikult muutuma ning teadsin, et kõik on vaid minu enda kätes! Uurisin ja lugesin materjale toitumisest, toiduainetest, nende koostisest, sisaldusest. Tegin endale puust ja punaselt selgeks mis on valgud, rasvad ja süsivesikud. Miks on mingit toitainet mulle vaja ning millistest toiduainetest ma seda saan. See oli hetk, mil olin seadnud lõpuks oma tervise esikohale ning teadsin, et nüüdsest hetkest alatest teen ma kõike oma tervise heaks. Mul oli kahju, et olin oma kehale pika aja jooksul nii suure koorma asetanud ning püüdsin seda heastada.

ENNE                                                           PÄRAST

Lugesin läbi loendamatul arvul artikleid nii eesti kui ka inglise keeles. Hakkasin sotsiaalmeedas jälgima terviseblogijaid ja sain päev päevalt teadlikumaks ja enesekindlamaks oma valikute osas. Teadvustasin endale kui oluline on tervis ning sain aru, et toit on kütus. Täpselt nii nagu auto ei sõida ilma kütuseta, ei saa ka inimene läbi ilma tervisliku toiduta. Igal vitamiinil, mineraalil, toitainel on meie kehas oma osa ning oma ülesanne täita, ärgem seda unustagem! Nüüdseks on saanud lisaks köögis tervislike retseptide valmistamisele minu huviks ja hobiks ka pidev enesearendamine tervise valdkonnas, et saada veel rohkem teadmisi, veel rohkem kogemusi, et aidata ennast ja teisi!

Enam ei ole minu jaoks tervislik eluviis vaid ainuüksi toitumine, vaid ka postiviine suhtumine iseendasse ja teistesse, head mõtted, positiivsed emotsioonid. Inimene on tervik ning tegelikult on seda tervikut väga kerge rivist välja lüüa, seda tean omastkäest. Seega püüan igapäevaselt meenutada nii endale kui teistele kui oluline on endast lugupidada ning endasse uskuda, siis on kõik võimalik!

Tänaseks võin käsi südamel öelda, et olen aastate pikkuse kogemusepagasi näol jõudnud oma tervise teekonnal päriselt kohale. Kuigi arenemisruumi on alati küll ja veel, siis olen rahul sellega kus ma olen oma teadmistega praegu ning samas põnevil edasise ees. Toit ei ole minu jaoks enam vaenlane, vaid eelkõige sõber ning ravitseja!

PÄRAST                               ENNE

Proovisin siia kirja panna pika loo lühidalt, liialt detailidesse laskumata, hoidmaks kogu lugu võimalikult selge ja arusaadavana.

Siin olen ma selleks, et aidata ka teid, kallid lugejad, saavutamaks oma eesmärke tervislikult ning olen alati valmis oma nõu ja jõuga abiks olema. Seega ära kahtle ja kirjuta mulle julgelt kui Sul on mõni mure, küsimus või midagi muud põnevat, mida soovid minuga jagada!

 

 

5 thoughts on “KUIDAS MINA TERVISLIKUMA ELUVIISINI JÕUDSIN aka MINU LUGU

Leave a Reply